Haberler / Duyurular

Yaban Hayvanları Resim Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Yaban Hayvanları Resim Yarışması Ödül Töreni Yapıldı
Van’daki okullardan bin 500 öğrencinin resimlerinin değerlendirildiği yarışmada, çeşitli kategorilerde dereceye giren 25 öğrenci, YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde yapılan törenle ödüllendirildi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Van’da yaban hayvanlarıyla ilgili duyarlılık oluşturmak amacıyla 2’incisi düzenlenen okullar arası resim yarışması büyük ilgi gördü. Van’daki okullardan bin 500 öğrencinin resimlerinin değerlendirildiği yarışmada, çeşitli kategorilerde dereceye giren 25 öğrenci, YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde yapılan törenle ödüllendirildi.


Törende konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Doç. Dr. Lokman Aslan’ çalışmalardan dolayı tebrik ederek, “Merkez müdürlüğümüz olarak bu noktada çok etkin bir şekilde çalışarak çocuklarımız üzerinden yaban hayatına dikkat çekmek amacıyla bir resim yarışması yapıldı. Bunun neticesinde yaban hayatını çocuklarımıza da tanıtmış olduk. Çocuklarımızı yaban hayatının önemine vurgu yapmak suretiyle geleceğe hazırlıyoruz. Bu yönüyle de üniversitemiz yaban hayvanları ve yaban hayatın toplumdaki önemini fark ederek bir merkez müdürlüğü kurdu. Burada da her türlü desteği veriyoruz. Çok güzel çalışmalar yapılıyor. Burada Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü üniversitemizle birlikte yürüttüğümüz bir proje kapsamında üniversitemiz kampüsü içerisinde Yaban Hayvanları Koruma Merkezi kuruyoruz. İnşallah inşaatı kısa sürede bitecek. Bu zannediyorum Türkiye’de bir ilki de teşkil ediyor. Yarışmada dereceye giren tüm öğrencileri kutluyorum” diye konuştu.

 


YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan ise, “YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürlüğü olarak geçen sene yaban hayvanları kongresi düzenledik. Resim yarışması fikri orada gündeme geldi. Geçen seneki yarışmamızda ödülümüz küçüktü. Yarışmamıza da katılım azdı. Bu sene ise rekor seviyede katılım oldu, bin 500 adet resim geldi bize. Geçen sene 6 tane bisiklet vermiştik, bu sene ise Tuşba Belediye Başkanımız Sayın Fevzi Özgökçe’nin de katkılarıyla 15 tane bisiklet, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz de 5 bisikletle katkı sağladı. Bizi sevindiren başka bir olay ise, azmin elinden hiçbir şey kurtulamayacağını gösteren çocuğumuzun birinciliğine şahit olmak oldu” dedi.


Ödül töreninde en büyük ilgiyi gören 3. sınıf öğrencisi Mehmet Emin Eco, halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinen Epidermolysis bullosa hastalığı nedeniyle parmakları olmamasına rağmen Hazreti Süleyman’ın hayvanlarla konuşmasını resimleyerek jüri özel ödülünü kazandı. Törene katılanlardan büyük alkış alan Eco için ayrıca elektrikli tekerlekli sandalye alınması için çalışma başlatıldı.


Ödül törenine YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, YYÜ Yaban Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Orman ve Su İşleri 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya ve YYÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Yusuf Uzun ile aileler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.