Haberler / Duyurular

Van'da Dev Çekirge Bulundu

Van'da Dev Çekirge Bulundu
Van'da piknikçiler göl kıyısında buldukları dev çekirgeyi, incelenmek üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne teslim etti.


Van'da göl kıyısında piknikçiler tarafından bulunan 'Saga' türü dev çekirge, incelenmek üzere Van Yüzüncü Yıl Ünüversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan'a teslim edildi. Etcil olduğu belirtilen çekirgeden korkan vatandaşlara Merkez Müdürü Doç. Dr. Aslan bilgi verdi.

VATANDAŞ KORKUYLA YAKALADI

Van Gölü kıyısında piknik yapan bir vatandaş otlar arasında bulduğu büyük bir çekirgeyi korkuyla yakalayarak Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan'a ulaştırdı. Burada çekirgeyi inceleyen Doç. Dr. Aslan, YYÜ'deki ilgili bilim insanlarından çekirge hakkında bilgi alarak vatandaşlara aktardı.

EGE VE AKDENİZ'DE YAYGIN

Saga türü çekirgenin etcil, böcek, meyve kurdu, sinek ve diğer çekirgelerle beslendiği için faydalı bir tür olduğunu belirten Doç. Dr. Aslan, "Bizim merkezimiz bölge için önemli. Yaban hayvanlarının tedavisi, bakımı ve rehabilitasyonu yapıldığı gibi, vatandaşlar bu tür küçük hayvanları da bize getiriyorlar. Bizde konuyla ilgili çalışma yapan bilim insanlarından bilgi alarak vatandaşlarımıza aktarıyoruz. Bu çekirge türü daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinde yaygındır. Kanadı olmadığı için göç etmez. Bu çekirgeyi inceleme yapacak bölüme teslim edeceğiz. Onlar çekirgenin buraya nasıl geldiğini araştıracak" dedi.