Haberler / Duyurular

Gazetecinin Bulduğu Kartal Doğaya Bırakılmayı Bekliyor

Gazetecinin Bulduğu Kartal Doğaya Bırakılmayı Bekliyor
Hakkaride bir gazeteci tarafından kanadı kırık olarak bulunan kartal, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezindeki tedavisinin ardından doğaya bırakılacağı günü bekliyor.

Hakkaride bir gazeteci tarafından kanadı kırık olarak bulunan kartal, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezindeki tedavisinin ardından doğaya bırakılacağı günü bekliyor.

YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinin yörede bu yaban hayvanlarına hizmet veren tek merkez olduğunu söyledi. Aslan, "Her sene çok sayıda yaralanan, güçten düşen, zafiyeti olan yaban hayvanları merkezimize getirilip tedavi edilmektedir. 2015 yılı içerisinde birçok yaban hayvanı merkezimize getirilmiş, tedavisi yapılarak doğaya bırakılmıştır. Geçen senelere oranla bu kışta bize gelen yaban hayvanı sayısında azalma meydana geldi. Rehabilitasyonu yapacağımız hayvan hayvanı sayısı önemli miktarda azaldı. Bunlardan kurt, tilki, akbaba geçen senelerde çok gelmekteydi. Yalnız bu sene akbaba sayımız birde kaldı, kurt ve tilki gibi hayvanlar da gelmedi. Bunun sebebini araştırdığımızda, beslenmelerini engelleyecek miktarda kar yağışının az gelmesi dikkati çekti. Bir de insanlarda bilincin gelişmesine bağlı olarak bunları avlamaları azaldı. Yalnız buna rağmen atmaca, kartal, şahin, doğan gibi kuşlarda da yaralanma sayıları arttı. Bunların da avcılar tarafından vurulduğu görüldü. Şimdi merkezimizde iki doğan, iki kartal, beş puhu bulunmakta. Bu puhulardan biri doğaya dönebilecek duruma geldi. Diğerlerinin kanatlarında kopukluk olduğu için doğaya dönemez. Bakmak zorundayız. Merkezimiz aynı zamanda doğada yaşayamayacak hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu amaçla merkezimizde bir şahin, iki doğan, bir baykuş doğaya salamadığımızdan misafir etmekteyiz. Son olarak iki kaya kartalı tedavi ettik. Bu kartalı Yüksekovada bir basın mensubu yaralı olarak buluyor. Götürecek yer bulamadığı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve çeşitli mekanizmalardan sonra bize ulaştırdı. 45 gündür tedavisini yapmaktayız. Tedavisi tamamlandı, yakın zamanlarda iki kaya kartalını Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğüne teslim edeceğiz. Buradan Orman ve Su İşleri 14. Van Bölge Müdürlüğüne, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ve çevredeki bütün tarım müdürlüklerine teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Tedavileri yapılan iki kaya kartalının önümüzdeki günlerde doğaya bırakılacağı belirtildi. - VAN