Haberler / Duyurular

Oklu Kirpiyi Gören Öldürmek İstiyor

Oklu Kirpiyi Gören Öldürmek İstiyor
Hakkarinin Çukurca İlçesinde dağlık alanda yaralı halde bulunan oklu kirpi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedaviye alındı.

Hakkarinin Çukurca İlçesinde dağlık alanda yaralı halde bulunan oklu kirpi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedaviye alındı. Bölgede ilk kez oklu kirpi ile karşılaştıklarını belirten Veterinerlik Fakültesi Yaban Hayatı Koruma Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, okları yüzünden vatandaşların bu kirpilere zarar verdiklerini söyledi.

Hakkarinin Çukurca İlçesinde oturanlar tarafından yaralı halde bulunan ve nesli tükenmeyle karşı karşıya kalan oklu kirpi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine getirildi. Bitkin düşen ve vücudunun çeşitli bölgelerinde ezikler bulunan kirpi, Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aslan tarafından yoğun bakıma alındı. Oklu kirpinin tedaviye olumlu yanıt verdiğini belirten Doç.Dr. Aslan, şöyle dedi:

"Oklu kirpinin halk arasında çok kötü bir ünü var. Tehlike gördüğü anda üzerindeki oklarını fırlatması insanları korkutuyor. Bu nedenle bu kirpileri görenler onları öldürmek istiyor. Bu kirpi de kliniğe ilk geldiği zaman çok bitkin ve hırpalanmıştı. Vücudunun birçok yerinde darp izleri vardı. Kirpiye vitamin takviyesinde bulunup yaralarını tedavi ettik. Tedavi olumlu sonuç veriyor. Tedavi tamamlandıktan sonra kirpiyi doğaya bırakacağız." - Van