Haberler / Duyurular

Yabani Kuşlar Evsiz Kaldı

Yabani Kuşlar Evsiz Kaldı
Van'da dün akşam saatlerinde, "Tekne yanıyor" ihbarı, 112, itfaiye ve polis ekiplerini alarma geçirdi. Olay yerine giden 112 acil servis ekiplerin karşısına sazlık yangını çıkarken, burada yaşayan yabani kuşlar evsiz kald

 

Yabani Kuşlar Evsiz Kaldı

Van’da dün akşam saatlerinde, “Tekne yanıyor” ihbarı, 112, itfaiye ve polis ekiplerini alarma geçirdi.

Yabani Kuşlar Evsiz Kaldı


Van'da dün akşam saatlerinde, "Tekne yanıyor" ihbarı, 112, itfaiye ve polis ekiplerini alarma geçirdi. Olay yerine giden 112 acil servis ekiplerin karşısına sazlık yangını çıkarken, burada yaşayan yabani kuşlar evsiz kaldı.

Dün akşam saatlerinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi yakınlarında, Van Gölü kıyısında alevlerle birlikte dumanların yükseldiğini gören vatandaşlar, yetkililere, "Van Gölü'nde tekne yanıyor" ihbarında bulundu. Bunun üzerine olay yerin 2 ambulans, 1 itfaiye aracı ve polisekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine giden sağlık ekipleri, karşısına sazlık yangını çıkmasıyla polis ve itfaiye ekipleri geri gönderildi. Geri dönmeye çalışan ambulans, zeminin yumuşak olmasından dolayı battı. Toprağa batan ambulans, basın mensupları ve diğer ambulanstakilerin yardımıyla battığı yerden çıkartılarak normale döndüler.

Van Gölü Havzası'nın en önemli sulak alanlarından biri olan ve yaklaşık 150 kuş türüne ev sahipliği yapan Karasu sazlıkları kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi. Alev alev yanan sazlıkta birçok kuş evsiz kalırken Yaban Hayatı Koruma Rehabilitasyon ve Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman AslanKarasu sazlığı Türkiye'deki 65 önemli sulak arazilerin arasında gösterildiğini belirterek, "Van Gölü Havzası'nda 15 sulak arazi bulunurken, bunların içinde de 300 kuş türü yaşıyor. Karasu sazlıkları 150 kuş türünü içinde barındırıyor. Ancak ne zaman bu sazlıklara gidersek eli silahlı avcılar bu bölgede dolaşıyor. Bugün dünyanın hiçbir yerinde kentin içinde doğal bir kuş cenneti yoktur. Buranın kıymetini bilelim burası kuşlar ve bizim için cennet gibidir bu cenneti cehenneme çevirmeyelim. Burayı eğer korursak hem Vanlılar için hem de kuşlar için bir cazibe merkezi olur" dedi.