Haberler / Duyurular

Özgürlüğe Kanat Çırptılar

Özgürlüğe Kanat Çırptılar
an Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde yaklaşık 9 aydır tedavileri süren iki şahin, kaya kartalı, bozkır delicesi, kerkenez ve atmaca doğaya bırakıldı.

 

Özgürlüğe Kanat Çırptılar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'nde yaklaşık 9 aydır tedavileri süren iki şahin, kaya kartalı, bozkır delicesi, kerkenez ve atmaca doğaya bırakıldı.

Özgürlüğe Kanat Çırptılar

Van ve çevre illerde avcılar tarafından vurulup, yaralandıktan sonra vatandaşlar tarafından Van YYÜ Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne getirilen kuşlar, tedavi edildikten sonra doğaya bırakıldı.

Yaklaşık 9 aydır YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Loğman Aslan tarafından yoğun bakım uygulanan; nesli koruma altında bulunduğu belirtilen iki şahin, kaya kartalı, bozkır delicesi, kerkenez ve atmaca tedavilerinin ardından kamyonetle doğaya bırakılacakları Çatak İlçesi'ne götürüldü. Kuşlar Çatak İlçesi'nin kırsal bölgesinde, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Van Şube Mühendisi Ferhat Tığ, Çatak Tarım İlçe Müdürü Raci Selçuk ve YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Loğman Aslan tarafından doğaya bırakıldı. Özgürlüğüne kavuşan kuşlar dağlık alana doğru uçarak gözden kayboldu.

YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aslan,"Kuşlar tedavilerinin ardından doğaya tam uyum sağlayıp avlanabilecek duruma geldi. Bizde bu kuşları doğaya saldık. Avcıların ve vatandaşların bu kuşlara karşı daha duyarlı olmalarını istiyoruz" dedi.