Haberler / Duyurular

Telli Turnanın Nesli Tükeniyor

Telli Turnanın Nesli Tükeniyor
Dünyada nesli tükenmekte olan ve ülkemizde de son 11 tanesinin Bulanık ilçesinde olduğu bilinen Telli Turnalardan bir tanesi Van ilinde avcılar tarafından vuruldu.

Muş Bulanık haber. Telli turnalar tükeniyor

 Dünyada nesli tükenmekte olan ve ülkemizde de son 11 tanesinin Bulanık ilçesinde olduğu bilinen Telli Turnalardan bir tanesi Van ilinde avcılar tarafından vuruldu. Türkiye de 2007 yılında yapılan projeler kapsamında Türkiye de sadece 11 Telli Turna nın Muş un Bulanık İlçesi nde ürediğini tespit ettiklerini söyleyen Doğa Derneği Tür Sorumlusu Ferdi Akarsu, yapılan araştırmalar ve geçen süre içerisinde de takip süresi içersinde de gözlemlerimizin sonucu artık hiçbir Telli Turnanın yurdumuzda üremediğini tespit ettiklerini belirtti Doğa Derneği Tür Sorumlusu Akarsu "Sulak alanların ve yok olan doğal yaşamın sonucu ne yazık ki ülkemizde Telli Turnaların nüfusu neredeyse yok olma tehlikesi altına girdi. Bir zamanlar sürüler halinde ülkemize gelen Telli Turnalar ne yazık ki ülkemizi terk etme durumuna gelmiştir. Ülkemize gelen birkaç turna ise bilinçsiz şekilde avlanıyor. Bu kuşları tekrar ülkemize kazandırmak için herkesin duyarlı olmasını bekliyoruz" dedi. 

Türkiye de nesli giderek tükenen ve türü koruma altına alınan telli urnalardan bir tanesi Van da bilinçsiz avcılar tarafından vurularak yaralandı. Yaralı olarak Hayvan hastanesine getirilen telli turna tedavi altına alındı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Loğman Aslan, telli turnanın vücuduna aldığı saçma nedeniyle sağ omuzun da çıkık meydana geldiğini söyledi.  Van da avcılar tarafından silahla vurulan Telli Turna, yaralı olarak uçup Türk Telekom Müdürlüğü bahçesine kondu. Telekom Müdürlüğü personeli yaralı Telli Turna ya kendi imkanlarıyla müdahale ettikten sonra Telli Turnanın tedavisinin yapılması için durumu Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Loğman Aslan a bildirdi. Bunun üzerine Yrd. Doç. Dr. Loğman Aslan, yaralı halde bulunan Telli Turnayı alarak YYÜ Hayvan Hastanesi ne getirdi.  Hayvan Hastanesine getirilen Telli Turna, hemen Yrd. Doç. Dr. Aslan Telli Turna tarafından tedavi altına alındı. Çekilen röntgeninde saçma bulunan ve aynı zamanda kanadında kırıklar tespit edilen Telli Turna kuşu, gerekli müdahalenin ardından koruma altına alındı. Nesli tükenmekte olan Telli Turna nın uçması için gerekli tedavilerin yapılacağını belirten, Yrd. Doç. Dr. Loğman Aslan, "Kuşun sağ kanadından yaralı olduğunu tespit ettik. Röntgen muayenesinde bir saçma tanesi ile yaralandığı ve buna bağlı olarak sağ omzunda uksason şekillendiğini tespit ederek sargıya aldık. Çarpmaya bağlı olarak kemiklerinde çıkık şekillendiği için kanatları da aynı şekilde sargıya alındı. Tedavisi için bir süre dinlenmesi gerekecek. Bizde Telli Turnamızın uçması için ne gerekliyse yapacağız" dedi