Haberler / Duyurular

Dağda Bulunan Sakallı Akbaba Tedavi Altında

Dağda Bulunan Sakallı Akbaba Tedavi Altında
Van'ın Çatak ilçesinde dağlık alanda bulunan sakallı akbaba Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde tedaviye alındı

 

Van'ın Çatak ilçesinde dağlık alanda bulunan sakallı akbaba Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde tedaviye alındı.

Dağda Bulunan Sakallı Akbaba Tedavi Altında


Van'ın Çatak İlçesi'nde dağlık alanda bulunan ve nesli koruma altındaki sakallı akbabaVan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hayvan Hastanesi'nde tedaviye alındı. Dünyada sayıları 400 çifte kadar inen sakallı akbabanın tedavisinin iyi gittiğini söyleyen Veterinerlik Fakültesi Yaban Hayatı Koruma Rehabilitasyon ve Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Lokman Aslan "Sakallı akbaba çetin geçen kış şartları nedeniyle bitkin düşerek hastalanmış. Tedavisi devam ediyor. Birkaç güne kadar iyileşir iyileşmez doğaya salacağız" dedi.

Van'ın Çatak İlçesi'nde duyarlı vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan nesli tükenmeyle karşı karşıya kalan sakallı akbaba, Van YYÜ Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne getirildi. Bitkin düşen ve çetin geçen kış koşulları nedeniyle aç kalarakÇatak ilçesi yakınlarındaki dağlık alana gelen sakallı akbaba, YYÜ Veterinerlik Fakültesi Yaban Hayatı Koruma Rehabilitasyon ve Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aslan tarafından bakıma alındı. Sakallı akbabanın tedavisinin iyi geçtiğini belirten Aslan, "Sakallı akbaba kliniğe ilk geldiği zaman çok bitkindi ve hastalanmıştı. Burada akbabaya vitamin tedavisi ve gerekli tetkitler yapıldı. Kuşun sağlık durumu iyi. Tedavisi tamamlanır tamamlanmaz doğaya bırakacağız" dedi.

YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özdemir Adızel ise sakallı akbabanın türünün koruma altında olduğunu ve dünyadaki popülasyonunun 100 ile 400 çifte kadar indiğini söyledi. Adızel, "Sakallı akbabalar, iyi bir leş yiyicisi ve avcıdır. Kemikleri metrelerce yükseklikten kayalara bırakarak içindeki ilikle beslenen nadir kuşlardan biri. Bu işlemi kemik ikiye ayrılıncaya kadar en az 50 kere tekrarlar. Kanat açıklığı 266-282 santimetredir. Akbabaların en güçlüsü ve irisi olan bu muhteşem sakallı akbaba, ülkemizde ve dünyada türü koruma altına alınan yırtıcı kuşlardan biridir. Yuvalarını yüksek dağlara yapan sakallı akbaba ne yazıkki avlanmalar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir. Sakallı akbaba artık ülkemizde ve dünyada çok nadir görülen muhteşem yırtıcılardan biri" diye konuştu.