Haberler / Duyurular

Adır Adasın'da Martı Ölümleri İnceleniyor

Adır Adasın'da Martı Ölümleri İnceleniyor
Van Gölü'ndeki Adır Adasında yaşayan çok sayıda martı telef oldu. Adır adasında son günlerde yaşanan martı ölümleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyan Merkezi yetki

Van Gölü'ndeki Adır Adasında yaşayan çok sayıda martı telef oldu. Adır adasında son günlerde yaşanan martı ölümleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyan Merkezi yetkililerini harekete geçirdi.

Yaklaşık 1 ay önce Adır Adasında Martı Ölümlerinin meydana geldiğinin duyumları alındıktan hemen sonra, Müdürlüğümüz elemanlarınca Adır Adasına gidilerek Hasta ve Ölü Hayvanlardan inceleme yapılmak üzere örnekler alındığını söyleyen Doğa Koruma Milli Parklar Van Şube Müdürü Yunus BAKICI, alınan bu örneklerin gerekli analizler yapılmak üzere YYÜ Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine götürüldüğünü söyledi.

Ölen ve hasta olan martılardan aldıkları örneklerin YYÜ Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde incelendiğini vurgulayan BAKICI, kuşlarda herhangi bir salgın vakasıyla karşılaşmadıklarını ifade etti. BAKICI, adalardaki martı popülasyonunun çok büyük olduğuna dikkati çekerek, "Martılar, insanlardan uzak olduğu için üremek amacıyla buraları tercih ediyor. Adada onbinlerce martı var ve yaşanan ölümler yalnızca yüzde ikilik kısmını kapsıyor. Bu da her yıl olduğu gibi açlıktan ve aşırı sıcaklardan kaynaklanan bir durum. Zayıf ve genç olan martılar ölürken, ergin martılarda şimdiye kadar ölüme rastlamadık" dedi.

Adadaki kirlilik ve kokunun ortadan kalkması için 10 kişilik bir ekip oluşturduklarını ve bir tekne kiraladıklarını anlatan BAKICI; ekibin, ölü martıları toplayarak açılan çukurlara gömüldüğünü kaydetti.

Adadaki gerekli kontrollerin Şube Müdürlüğümüz elemanları tarafından sürdürüldüğünü söyleyen BAKICI, ''YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitosyan Merkezi Müdürlüğü ile çalışmalarımız tüm bölgelerde olduğu gibi Adır Adasında da koordineli olarak devam edecektir'' dedi.

Martıların insanlarla iç içe yaşayan canlılar olduğunu ancak üreme dönemini Van Gölü'ndeki adalarda geçirdiğini belirten YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitosyan Merkezi Müdürü Doç. Dr. Loğman ASLAN da sadece Adır Adası'nda 150-200 bin dolayında yuva bulunduğuna dikkati çekti.

ASLAN, ölümlerin üremenin yoğun olduğu dönemlerde yaşandığına değinerek, "Biz de bu konuda Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğüyle ortak çalışma yapıyoruz. Açlıktan ve sıcaklıktan dolayı martılar arasında ölümler yaşanıyor. Biz bu konuda gerekli olan araştırmaları yapıyoruz" diye konuştu.