Haberler / Duyurular

14. BÖLGE-VAN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN SU KUŞLARINA YUVA YAPILDI

14. BÖLGE-VAN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN SU KUŞLARINA YUVA YAPILDI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge-Van Şube Müdürlüğü tarafından, karaya yuva yaparak kuluçkaya yatan su kuşlarının üremesine yardımcı olmak amacıyla Erçek Gölü Sulak Alanı, Karagündüz Köyü Mevkiinde bulunan Sazlıkların ar

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge-Van Şube Müdürlüğü tarafından, karaya yuva yaparak kuluçkaya yatan su kuşlarının üremesine yardımcı olmak amacıyla Erçek Gölü Sulak Alanı, Karagündüz Köyü Mevkiinde bulunan Sazlıkların arasına 20 adet yapay yuva yerleştirildi.

 

 

            Sürdürülebilir av ve yaban hayatı için su kuşları büyük önem arz etmektedir. Çakal, tilki, yabani köpek, saz kedisi, kunduz, gelincik ve sansar gibi memeliler ile şahin, martı, saksağan gibi yırtıcı kuşlar, karaya yuva yaparak kuluçkaya  yatan su kuşlarının üremesinde ciddi kayıplara  neden olmaktadır.      Dünyanın birçok yerinde bu sistemin çok olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürü Yunus BAKICI, amaçlarının bu çalışmayla özellikle üreme döneminde ortaya çıkan ciddi kayıpların en aza indirilmesi olduğunu söyledi.

 

 

            Ülkemizin kuşların göç yolları üzerinde önemli bir köprü rolü üstlendiğini ifade eden BAKICI," Bu bağlamda Van Gölü Havzasının da kuş göç yolu üzerinde bulunması, Erçek Gölü'nü ornitolojik açıdan oldukça önemli kılmaktadır. Nesli tehlike altında olan Dikkuyruk Ördeğinin önemli üreme alanlarından 2'si Erçek Gölünde bulunmaktadır. Yine Erçek Gölü Sulak Alanında bugüne kadar tespit edilmiş 185 Kuş Türü bulunmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı Erçek Gölünü bu uygulama için pilot bölge olarak seçtik'' dedi.

            Yapılan bu çalışmaların bölgemizde de olumlu sonuçlar vereceğini düşündüklerini söyleyen BAKICI, " Şimdilik sadece 20 adet Kuş Yuvası yaparak Erçek Gölü Sulak Alanı, Karagündüz Köyü Mevkiinde bulunan Sazlıklar arasına yerleştirdik. Bölgedeki Su Kuşlarının popülasyonları Şube Müdürlüğümüz elemanlarınca izlenecek ve başarılı olduğu taktirde ilerleyen dönemlerde buradaki Kuş Yuvası sayısını arttıracağız ve yine İlimizde bulunan diğer Sulak Alanlara da bu yuvalardan yerleştireceğiz '' dedi.

 

 

    Kuş Yuvalarının yapımında Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge-Van Şube Müdürlüğüne Teknik anlamda destek verdiklerini söyleyen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Loğman ASLAN, " Bölge Yaban Hayvanı sayısı ve çeşitliliği bakımından oldukça zengin. Bir çok Su kuşu türüne ev sahipliği yapan bir alan. Bu kuş yuvalarının Erçek Gölü Sulak Alanına yerleştirilmesi yaban kuşlarının sayısında artış yaratacaktır. Bu uygulama birçok ülkede denendi ve olumlu sonuçlar alındı'' dedi.